jump to navigation

DÜŞEY DOĞRULTUDA ATIŞ Nisan 29, 2009

Posted by cem24 in Lise 3 Fiziği.
trackback

Bütün atış hareketleri (hava direnci ihmal edilirse) sabit ivmeli harekettir. Atış hareketlerinde atılan cisim yerçekimi kuvveti etkisinde kalacağından, yerçekimi ivmesiyle yere düşer.

Dünya’nın yerçekimi ivmesi ortalama 9,8 m/s2 dir. Cismin ağırlığı ve atış şekli ne olursa olsun (serbest düşme, aşağı düşey atış, yatay atış, eğik atış) , sürtünmeler ihmal edildiğinde, ivmesi her zaman 9,8 m/s2 olur. Hava direnci ve diğre etkileri atış hareketleri konusunda ihmal edeceğiz. Bu durumda atış hareketleri sabit ivmeli hareket denklemleriyle çözülebilir.

Ay’da bir çekiç ve tüy aynı anda serbest bırakılırsa, aynı anda düşer. Nasa tarafından çekilen video için tıklayınız.

Serbest Düşme

Yandaki animasyon 500 m yükseklikten serbest düşmeye bırakılan cismin her bir saniyedeki anlık konum ve anlık hızını göstermektedir. Yerçekim ivmesi 10 m/s2 olarak alınmış ve hava direnci ihmal edilmiştir.

ΔX = v0.t + 1/2.a.t2 ve v = v0 + a.t

denklemlerini her türlü düşey atış için kullanabiliriz. Serbest düşme için v0=0 ve a=g=10 m/s2 alınır. Atış hareketlerinde aşağı yön (+), yukarı yön (-) kabul edilirse, hız ve ivmenin işaretleri ona göre belirlenir.

Cismin hızının her bir saniyede 10 m/s arttığına ve yerdeğiştirmesinin zamanın karesiyle orantılı (x= 5.t2) arttığına dikkat edin.

Aşağıdan Yukarıya Düşey Atış

Yandaki animasyon aşağıdan yukarıya düşey atış hareketi yapan cismi göstermektedir. Cisim yerden belli bir maksimum yüksekliğe kadar çıkar sonra serbest düşme yapar. Maksimum yükseklikteki anlık hızı sıfırdır. Bu hareketi ilk hızı olan düzgün yavaşlayan doğrusal harekete benzetebiliriz. formülleri aynıdır. Cisim maksimum yükseklikte anlık olarak durur ve bundan sonra ters yönde hızlanan hareket yapar.

İlk hız vektörü ile ivme vektörünün birbirine zıt yönlü olduğuna dikkat edin.

video 1 : serbest düşme

video 2 : serbest düşme

video 3 : serbest düşme

simulasyon: serbest düşme

simulasyon: düşey atış

Yukarıdan Aşağıya Düşey Atış

Yandaki animasyon belli bir yükseklikteki cismin aşağıya doğru bir ilk hızla atılmasını gösteriyor. Bu hareket ilk hızı olan düzgün hızlanan doğrusal harekete benzer. Formülleri aynıdır.

Düşey atış hareketlerinin bazı formülleri yukarıda özetlenmiştir. Bütün formüller ivmeli hareket formüllerinden çıkarılabilir. Düşey atış hareketleri ivmeli hareketin düşey düzlemde gerçekleşmesinden başka bir şey değildir. Eğer ivmeli hareketi iyi biliyorsanız, düşey atış konusunda zorlanmazsınız.

Çözümlü ATIŞ HAREKETLERİ soruları

simulasyon için tıklayınız. (simulasyonda serbest düşme için ilk hız=0 yapınız. Yukarı atış hareketi için eğim açısı 90; aşağı atış için eğim açısı -90 yapılmalıdır.)

simulasyon için tıklayınız. (simulasyonda ilk hız=0 yapınız)

Reklamlar

Yorumlar»

1. Mr WordPress - Nisan 29, 2009

Hi, this is a comment.
To delete a comment, just log in, and view the posts’ comments, there you will have the option to edit or delete them.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: